Jak pościć przed Wielkanocą
Jutro, czyli 1 marca, rozpoczyna się 40-dniowy post. Czy ktokolwiek spędzi go o tradycyjnym „chlebie i wodzie”? Możliwe 🙂 Jednak bardziej prawdopodobne jest, że większość ludzi w Polsce będzie pościć tylko w środy i piątki, a w pozostałe dni tygodnia czasem ograniczać spożywanie mięsa. Warto przyjrzeć się swojej diecie zwłaszcza, że astronomiczna wiosna nastąpi już za 21 dni, a to powinno działać mobilizująco do podjęcia zmiany nawyków żywieniowych, dzięki czemu jest szansa na zgubienie paru centymetrów 🙂
Zgodnie z literą prawa
Kościół, który ustanawia przepisy dotyczące praktyki pokutnej, ustalił już dawno, dawno temu, że w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje tzw. post ścisły, polegający na przyjęciu tylko raz dziennie pełnego posiłku, a w pozostałe umniejszonej ilości jedzenia. Absolutny post, czyli powstrzymanie się od wszelkich posiłków, obowiązuje na jedną godzinę przed przyjęciem Komunii świętej. Kto jest zobowiązany pościć? Wszyscy katolicy między 18. a 60. rokiem życia. Jednocześnie, godny zapamiętania jest fakt, że przykazanie wstrzemięźliwości od potraw mięsnych nie oznacza wykreślenia z jadłospisu jaj, nabiału, ani nawet tłuszczu zwierzęcego. Czego należy wystrzegać się absolutnie? Nadużywania alkoholu.
Na zdrowie
Powstrzymywanie się od spożywania mięsa ma wymiar prozdrowotny, a nie tylko religijny. Dobrze jest dla oczyszczenia organizmu co najmniej raz w tygodniu zrezygnować z mięsa. W to miejsce można spożyć na przykład ryby. Oczywiście, ze względu na zdrowie i urodę, wskazane jest jedzenie większej ilości warzyw. Polska kuchnia oferuje również wiele sycących potraw bezmięsnych, takich jak pierogi pod wieloma postaciami, naleśniki, czy sałatki. Ale warto w tym miejscu także zwrócić się po inspirację do kuchni włoskiej – dobrej jakości makaron w połączeniu z najprostszym sosem pomidorowym i świeżą bazylią, okraszony parmezanem, to smaczne danie, które pozwala poczuć się przyjemnie pełnym.
Postna dieta
W Internecie można znaleźć wiele przepisów kulinarnych pozwalających cieszyć się postem. Istnieją również rodzaje diet, jakby dedykowane okresowi Wielkiego Postu. Jedną z nich jest tzw. „dieta 5:2”, niebędącą typową „głodówką”. W praktyce oznacza, że przez 5 dni w tygodniu jemy normalnie, a w następne 2 dni pościmy, trzymając się wytycznej, że spożywane podczas tych 2 dni posiłki nie mogą przekroczyć w sumie 600 kalorii. Podobno efektem diety 5:2 jest nie tylko utrata zbędnych kilogramów, ale również opóźnienie procesów starzenia zachodzących w organizmie.
Post nie oznacza, że w oczekiwaniu na pyszne święta Wielkiej Nocy, należy wystrzegać się smacznego jedzenia!
Jak już wspomnieliśmy, w czasie Wielkiego Postu warto sięgać po ryby, warzywa i potrawy mączne. Odpowiednie przyprawienie dań sprawi, że nie odczujemy braku mięsa. Aby dostarczać organizmowi niezbędnych białek, witamin i minerałów, należy spożywać warzywa strączkowe, zboża oraz nasiona i orzechy. Źródłem żelaza może być kasza, a źródłem witaminy C – surówka z czerwonej papryki. Nadchodzące tygodnie to również czas pojawiania się nowalijek, które pomogą wzbogacić posiłki „smakowo” i wizualnie.
Najlepsze promocje dla Ciebie >>>
Skomentuj