Black Friday - 26 listopada 2021

Do Black Friday pozostało:

DNI GODZIN MINUT

Jak się obkupić, by się nie wygłupić

Co prawda, w Polsce święto wyprzedaży nie jest jeszcze tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych czy na zachodzie, jednak możesz być pewny, że przeglądając oferty niespodziewanie wpadniesz w wir zakupów jak przysłowiowa śliwka w kompot! Nic dziwnego niektóre zniżki sięgają wtedy nawet 70%, a promocja obowiązuje tylko przez jeden dzień! W tym roku jednak nie musisz być przygotowany na obecność tłumów, zakorkowane parkingi, mało przyjacielskie gesty, przepychanki w sklepie i niemiłosiernie długie kolejki do kasy! Z dowolnego miejsca na ziemi, przy użyciu komputera lub smartfona, możesz wyszukać, zamówić i zapłacić za swoje wymarzone zakupy. Sprytnie, prawda? A my dodatkowo zwrócimy Ci część wydanej kwoty!

I jeszcze dobra rada

przygotuj się na sezon świątecznych zakupów i wykorzystaj promocje
Black Friday, aby móc podarować bliskim prezenty, które ich ucieszą, a Ciebie nie zrujnują finansowo. Sprawę ułatwi zrobienie sobie listy.

Co warto wiedzieć

CzarnyBlack Friday – co to, skąd to?

Black Friday w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Czarny Piątek” i wielkim uproszczeniu sprowadza się do masowych wyprzedaży. Odbywa się raz w roku, ale nie według ściśle ustalonej daty, tylko w ostatni piątek listopada, zaraz po Święcie Dziękczynienia, które dla Amerykanów ma zarówno wymiar religijny, jak i narodowy.

To właśnie w Stanach Zjednoczonych miał swój początek Black Friday. Jego tradycja sięga 1960 roku, kiedy to sklepikarze szukali sposobu na zwiększenie swoich obrotów ze sprzedaży pod koniec roku. Z tego faktu bierze się również nazwa wydarzenia, która nawiązuje do ogromnych przychodów, jakie tego dnia osiągały sklepy. W tamtych czasach straty wpisywane były do bilansów w kolorze czerwonym, natomiast zyski – czarnym.

Dzieje Black Friday

Niegdyś był to dzień, w którym przygotowywano się zakupowo do Świąt Bożego Narodzenia. Kultywowany w USA od lat 30. ubiegłego wieku, Black Friday spowodował, że w latach 60. ubiegłego wieku zaczęto wprowadzać promocje i obniżki cen. Oczywiście Black Friday szybko znalazł rzesze zwolenników, którzy skuszeni możliwością oszczędności, zaczęli wyszukiwać właśnie takich, specjalnych ofert i z czasem stało się to metodą praktykowaną w niemal wszystkich sklepach, niezależnie od branży.

Z reguły sklepy były otwierane zgodnie ze swoim standardowym harmonogramem. Na przestrzeni lat zaczęto otwierać je nieco wcześniej, jednak w 2011 r. doszło do swego rodzaju absurdu. Sieć centrów handlowych Walmart otworzyła swoje sklepy o 22.00… w czwartek, nazywając go „Szarym Czwartkiem”. W ślad za nim w następnych latach poszły inne „sieciówki”, przesuwając tę godzinę nawet do 17.00. Klienci byli wniebowzięci, jednak zasady te spotkały się ze sprzeciwem, głównie ze strony instytucji chroniących prawa pracownicze, jak i samych pracowników. W wyniku tego niektóre stany zabroniły takich praktyk, odwołując się do regulacji prawnych, które zakazują albo ograniczają handel lub sprzedaż niektórych towarów w dni świąteczne.

Obecny praktycznie na całym świecie

Czarny Piątek przede wszystkim kojarzy się z kulturą amerykańską. Jednak jest to tradycja nie gorzej przyjęta w innych krajach na świecie, a w niektórych przypadkach… nawet bardziej popularna niż w USA. Takim krajem jest Kanada, której mieszkańcy, z uwagi na bliskość Stanów Zjednoczonych,chętnie przyjeżdżali na listopadowe wyprzedaże. Kanadyjscy handlowcy widząc ten trend, zdecydowali się wprowadzić Black Friday, tym samym zachęcając klientów do zostawienia swoich pieniędzy w granicach rodzimego kraju. Dotychczas w Kanadzie bardziej popularny był Boxing Day, czyli dzień po Bożym Narodzeniu, który w Wielkiej Brytanii i krajach Wspólnoty Brytyjskiej jest obchodzony jako dzień wyprzedaży. Jak pokazują statystki, w roku 2014 Black Friday był bardziej popularny, niż Boxing Day.

W Polsce Czarny Piątek też zaczyna być powoli obchodzony, jednak są to na razie dość „skromne początki”. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Polacy, pomimo zamiłowania do oszczędności, nie są przychylnie nastawieni do zwyczajów, które napływają do nas z innych państw, a zwłaszcza z zachodu. Walentynki czy Halloween to przykłady świąt, które rok rocznie budzą mieszane uczucia – albo się ich nienawidzi albo kocha. A jednak w handlu widać je już całkiem wyraźnie.

Czy warto czekać na Black Friday?

Niewątpliwie warto. Jednak nie ma takiej potrzeby, jeśli korzysta się z kuponów rabatowych, na przykład takich, jakie proponuje portal zrabatowani.pl. Wówczas można sobie pozwolić na upragnione zakupy i zaoszczędzić pieniądze, jak również liczyć na zwrot (cashback) pewnej części kwoty wydanej w sklepach online. Bo to właśnie internet staje się miejscem bardziej atrakcyjnym donabywania, o czym najlepiej świadczy zaistnienie wirtualnego odpowiednika Czarnego Piątku, czyli Cyber Monday.

Black Friday – ale o co chodzi?

Czarny Piątek wypada zawsze w pierwszy piątek tuż po święcie Dziękczynienia.
Odbywa się raz w roku i umożliwia zakupy w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Historia zjawiska

Black Friday narodził się w USA, w 1960 roku, kiedy to sklepikarze wymyślili sposób na zwiększenie swoich obrotów ze sprzedaży pod koniec sezonu. Nazwa zaś swoją genezę ma w prostym fakcie – w księgach finansowych na czerwono zaznaczano straty, a na czarno zyski.

Black Friday nie tylko w sklepach stacjonarnych

Oferty z Black Friday są również dostępne online. Dowiesz się o tym np. ze strony www.zrabatowani.pl

Co to jest Cyberponiedziałek

Cyberponiedziałek następuje po Czarnym Piątku. Podczas jego trwania większość sklepów organizuje promocje online, które zaczynają się już w Black Friday i trwają aż do poniedziałku, co jest kolejnym argumentem za robieniem zakupów przez internet.

Black Friday a kupony rabatowe

Kody rabatowe, promocyjne obowiązują również podczas dnia wielkich wyprzedaży. Jednak nie musisz czekać na Black Friday, aby ich użyć.

Sprawdź na www.zrabatowani.pl jak wiele promocji czeka na Ciebie w sieci.

SPRAWDŹ

Black Friday przez cały rok? To możliwe!

Czy warto czekać na Black Friday?

Warto. Jednak nie trzeba.

Możesz sobie pozwolić na upragnione zakupy i zaoszczędzić pieniądze, również wtedy, gdy skorzystasz z kuponów rabatowych, na przykład takich, jakie proponuje portal zrabatowani.pl

To właśnie tutaj wiele sklepów zaczyna swoje promocje jeszcze przed Black Friday, dlatego sprytni zakupowicze powinni korzystać tak szybko, jak to możliwe.
Ponadto, czeka na nich cashback, czyli zwrot pewnej części kwoty wydanej na zakupy.
Grzech nie skorzystać…